Meeste Esiliiga


best scorer(points / sets)

#4

Kristjan Palm 5.93(83/14)

#35

MeelisKivisild 5.75(23/4)

#9

Virko Vantsi 5.43(38/7)

#15

MartinRuul 5.25(21/4)

#4

StevenMeilus 5(20/4)

best server(serve ace / sets)

#15

GustavLankei 1(2/2)

#18

Kristofer Putšinin 1(4/4)

#10

JanStog 1(4/4)

#35

MeelisKivisild 1(4/4)

#1

KarlMaidle 0.86(6/7)

best bloker(winning blocks / sets)

#15

MartinRuul 1(4/4)

#9

Mart Mandel 0.89(8/9)

#3

Siim Rõõmussaar 0.86(6/7)

#6

KaurPalang 0.86(6/7)

#18

Janar Lehtniit 0.79(11/14)

reception - positivity %(perfect reception + reception) / all receptions

#2

JannoJõela 100%(4/4)

#6

Kaarel Pomerants 89%(8/9)

#1

KeiroJõgisalu 79%(31/39)

#18

ArgoArak 73%(41/56)

#7

JarekJänes 73%(30/41)

attack - excellent %spike point / all spikes

#7

UrmasPiik 67%(39/58)

#1

KeiroJõgisalu 60%(28/47)

#10

KarlisKlaar 58%(33/57)

#6

Ivory Õuekallas 56%(85/151)

#3

Kaupo Kivisild 56%(9/16)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Rantanen S.O..
(Saaremaa)
MIDDLE B. 2  
Stepanov M.
(LotusTimber/Neemeco SK)
SPIKER 1  
Stog J.
(Tallinna SK)

SPIKER 2  
Jõgisalu K.
(LotusTimber/Neemeco SK)
MIDDLE B. 1  
Rõõmussaar S..
(LotusTimber/Neemeco SK)
SETTER 1  
Talv T..
(BMF/Rakvere VK)
LIBERO 1  
Laidroo T.
(BMF/Rakvere VK)
  • LIBERO 2  
    Losnikov M.
    (LotusTimber/Neemeco SK)
  • SETTER 2  
    Ellermaa K.
    ()
  • MIDDLE B. 3  
    Kivisild K..
    (EstNor/KIILI )
  • MIDDLE B. 4  
    K.A.
    (EstNor/KIILI )
  • OPPOSITE 2  
    Parrol M..
    (LotusTimber/Neemeco SK)
  • SPIKER 3  
    Talistu S.
    (Saaremaa)
  • SPIKER 4  
    Laus J.
    (EstNor/KIILI )

Standing

Standing

Põhiturniir

Põhiturniir Põhiturniir Standing
TeamRanking PointsMatchesSetsPointsResults BreakdownSet RatioPoint RatioPenalty
  PlayedWonLostWonLostWonLost3-03-13-22-31-30-3   

Tallinna Ülikool

27

9

9

0

27

2

723

552

7

2

0

0

0

0

13.50

1.310

-

BMF/Rakvere VK

24

10

8

2

26

13

918

828

2

5

1

1

0

1

2.00

1.109

-

Eesti Maaülikool

17

8

6

2

20

13

728

714

1

3

2

1

0

1

1.54

1.020

-

LotusTimber/Neemeco SK

16

8

5

3

19

12

721

696

2

3

0

1

2

0

1.58

1.036

-

Danpower / Võru VK

14

7

5

2

18

12

660

638

1

2

2

1

1

0

1.50

1.034

-

Viljandi VK

12

6

4

2

14

9

525

496

1

3

0

0

2

0

1.56

1.058

-

Saaremaa

8

8

3

5

12

18

648

661

1

1

1

0

3

2

0.67

0.980

-

EstNor/KIILI

6

7

2

5

10

16

570

587

1

1

0

0

4

1

0.62

0.971

-

Liider/Rae vald

6

7

2

5

9

16

553

588

1

1

0

0

3

2

0.56

0.940

-

Tallinna SK

6

8

2

6

8

20

563

669

0

2

0

0

2

4

0.40

0.842

-

Audentese SG/NK

5

8

1

7

11

22

682

763

0

1

0

2

4

1

0.50

0.894

-

IMsport/Järvamaa

3

10

1

9

7

28

747

846

0

1

0

0

4

5

0.25

0.883

-




Põhiturniir Põhiturniir Standing Results Breakdown

Results Breakdown

Põhiturniir

Guest Team

Audente

BMF/Rak

Võru VK

EMÜ

KIILI

IMsport

Liider/

Neemeco

Saaremaa

Tallinn

TLÜ

VIL

Home Team

Audentese SG/NK (Audente)

2 - 3

1 - 3

3 - 1

2 - 3

BMF/Rakvere VK (BMF/Rak)

3 - 1

3 - 2

3 - 0

3 - 1

0 - 3

Danpower / Võru VK (Võru VK)

3 - 2

3 - 1

Eesti Maaülikool (EMÜ)

3 - 2

3 - 0

3 - 1

0 - 3

EstNor/KIILI (KIILI)

3 - 1

1 - 3

1 - 3

1 - 3

IMsport/Järvamaa (IMsport)

3 - 1

1 - 3

0 - 3

0 - 3

1 - 3

0 - 3

Liider/Rae vald (Liider/)

0 - 3

3 - 0

0 - 3

3 - 1

LotusTimber/Neemeco SK (Neemeco)

1 - 3

2 - 3

3 - 1

3 - 1

Saaremaa (Saaremaa)

1 - 3

1 - 3

0 - 3

Tallinna SK (Tallinn)

3 - 1

0 - 3

0 - 3

0 - 3

0 - 3

Tallinna Ülikool (TLÜ)

3 - 0

3 - 1

3 - 0

3 - 1

Viljandi VK (VIL)

3 - 1

1 - 3

3 - 1

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Rantanen S.O..
(Saaremaa)
MIDDLE B. 2  
Stepanov M.
(LotusTimber/Neemeco SK)
SPIKER 1  
Stog J.
(Tallinna SK)

SPIKER 2  
Jõgisalu K.
(LotusTimber/Neemeco SK)
MIDDLE B. 1  
Rõõmussaar S..
(LotusTimber/Neemeco SK)
SETTER 1  
Talv T..
(BMF/Rakvere VK)
LIBERO 1  
Laidroo T.
(BMF/Rakvere VK)
  • LIBERO 2  
    Losnikov M.
    (LotusTimber/Neemeco SK)
  • SETTER 2  
    Ellermaa K.
    ()
  • MIDDLE B. 3  
    Kivisild K..
    (EstNor/KIILI )
  • MIDDLE B. 4  
    K.A.
    (EstNor/KIILI )
  • OPPOSITE 2  
    Parrol M..
    (LotusTimber/Neemeco SK)
  • SPIKER 3  
    Talistu S.
    (Saaremaa)
  • SPIKER 4  
    Laus J.
    (EstNor/KIILI )

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Rantanen S.O..
(Saaremaa)
MIDDLE B. 2  
Stepanov M.
(LotusTimber/Neemeco SK)
SPIKER 1  
Stog J.
(Tallinna SK)

SPIKER 2  
Jõgisalu K.
(LotusTimber/Neemeco SK)
MIDDLE B. 1  
Rõõmussaar S..
(LotusTimber/Neemeco SK)
SETTER 1  
Talv T..
(BMF/Rakvere VK)
LIBERO 1  
Laidroo T.
(BMF/Rakvere VK)
LIBERO 2  
Losnikov M.
(LotusTimber/Neemeco SK)
SETTER 2  
Ellermaa K.
()
MIDDLE B. 3  
Kivisild K..
(EstNor/KIILI )
SPIKER 3  
Talistu S.
(Saaremaa)
MIDDLE B. 4  
K.A.
(EstNor/KIILI )
SPIKER 4  
Laus J.
(EstNor/KIILI )
OPPOSITE 2  
Parrol M..
(LotusTimber/Neemeco SK)