Eesti Naiste Karikavõistlused 2021


best scorer(points / sets)

#4

Eva Liisa Kuivonen 5.4(108/20)

#0

HannaPajula 4.61(83/18)

#4

IngridKiisk 4.33(52/12)

#16

AnnabelHuik 4.11(74/18)

#10

RenatePikk 4.09(45/11)

best server(serve ace / sets)

#19

KätriinKauksi 1(1/1)

#10

RenatePikk 0.82(9/11)

#4

IngridKiisk 0.75(9/12)

#5

AnniPõldma 0.72(13/18)

#9

Helerin Hansman 0.71(5/7)

best blocker(winning blocks / sets)

#1

EliiseHollas 0.81(13/16)

#13

Salme AdeeleHollas 0.77(10/13)

#2

Kätriin Põld 0.75(6/8)

#0

ErleLaak-Sepp 0.67(2/3)

#11

Maarja LiisaPolman 0.67(2/3)

best scorer(points)

#0

HannaPajula 83

#16

AnnabelHuik 74

#17

NoraLember 71

best server(serve ace)

#9

AnuTalvar 10

#10

RenatePikk 9

best blocker(winning blocks)

#9

AnuTalvar 10

#13

SiljaOstrov 9

#20

IngridLang 9

reception - positivity %(perfect reception + reception) / all receptions

#5

MargotSaharov 73%(32/44)

#1

MarilyLass 64%(27/42)

#3

EvelyHeliste 61%(41/67)

#1

AnettHollas 61%(31/51)

#4

IngridKiisk 60%(30/50)

attack - excellent %spike point / all spikes

#1

EliiseHollas 62%(36/58)

#4

Eva Liisa Kuivonen 46%(98/213)

#8

LauraReiter 44%(23/52)

#7

MariaSäästla 42%(33/78)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Talvar A.
(Audentese SG /Noortekoondis)
MIDDLE B. 2  
Nälk H.L.
(Viljandi Metall)
SPIKER 1  
Undla T.
(Viljandi Metall)

SPIKER 2  
Pikk R.
(TÜ/Bigbank)
MIDDLE B. 1  
Hollas E.
(TÜ/Bigbank)
SETTER 1  
Laanemets K.
(TÜ/Bigbank)
LIBERO 1  
Pajumägi M.
(TÜ/Bigbank)
  • LIBERO 2  
    Lass M.
    (Tallinna Ülikool/Kikas)
  • SETTER 2  
    Räim R.
    (BARRUS/Võru VK)
  • MIDDLE B. 3  
    Polman M.L.
    (Rae Spordikool/VIASTON)
  • MIDDLE B. 4  
    Lamp T.
    (Rae Spordikool/VIASTON)
  • OPPOSITE 2  
    Palk F.L.
    (Rae Spordikool/VIASTON)
  • SPIKER 3  
    Kiisk I.
    (TÜ/Bigbank)
  • SPIKER 4  
    Kõrvel M.
    (Rae Spordikool/VIASTON)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Talvar A.
(Audentese SG /Noortekoondis)
MIDDLE B. 2  
Nälk H.L.
(Viljandi Metall)
SPIKER 1  
Undla T.
(Viljandi Metall)

SPIKER 2  
Pikk R.
(TÜ/Bigbank)
MIDDLE B. 1  
Hollas E.
(TÜ/Bigbank)
SETTER 1  
Laanemets K.
(TÜ/Bigbank)
LIBERO 1  
Pajumägi M.
(TÜ/Bigbank)
  • LIBERO 2  
    Lass M.
    (Tallinna Ülikool/Kikas)
  • SETTER 2  
    Räim R.
    (BARRUS/Võru VK)
  • MIDDLE B. 3  
    Polman M.L.
    (Rae Spordikool/VIASTON)
  • MIDDLE B. 4  
    Lamp T.
    (Rae Spordikool/VIASTON)
  • OPPOSITE 2  
    Palk F.L.
    (Rae Spordikool/VIASTON)
  • SPIKER 3  
    Kiisk I.
    (TÜ/Bigbank)
  • SPIKER 4  
    Kõrvel M.
    (Rae Spordikool/VIASTON)

DREAM TEAM

OPPOSITE 1  
Talvar A.
(Audentese SG /Noortekoondis)
MIDDLE B. 2  
Nälk H.L.
(Viljandi Metall)
SPIKER 1  
Undla T.
(Viljandi Metall)

SPIKER 2  
Pikk R.
(TÜ/Bigbank)
MIDDLE B. 1  
Hollas E.
(TÜ/Bigbank)
SETTER 1  
Laanemets K.
(TÜ/Bigbank)
LIBERO 1  
Pajumägi M.
(TÜ/Bigbank)
LIBERO 2  
Lass M.
(Tallinna Ülikool/Kikas)
SETTER 2  
Räim R.
(BARRUS/Võru VK)
MIDDLE B. 3  
Polman M.L.
(Rae Spordikool/VIASTON)
SPIKER 3  
Kiisk I.
(TÜ/Bigbank)
MIDDLE B. 4  
Lamp T.
(Rae Spordikool/VIASTON)
SPIKER 4  
Kõrvel M.
(Rae Spordikool/VIASTON)
OPPOSITE 2  
Palk F.L.
(Rae Spordikool/VIASTON)